Przejdź do treści

Kawałek Gdyni w Gdańsku

    Taksówka na Osowej

    Jest takie miejsce, gdzie Gdańsk przenika się z Gdynią. Otacza ją niemal z każdej strony. Mieszkańcy tego kawałka Gdyni do swoich domów mogą dostać się wyłącznie przez Gdańsk. Na ten kawałek składają się trzy ulice: Jelenia, Sarnia i Łosiowa. Oto Gdańsk – Osowa i Gdynia – Wysoka.

    Historycznie w miejscu tym znajdowała się wieś Wysoka. Kiedy w 1973 roku poszerzano granice Gdańska włączając doń otaczające go wsie, w Wysoce wydarzyła się rzecz ciekawa. We wsi znajdowała się leśniczówka, podlegająca pod Leśnictwo w Wielkim Kacku. Leśniczówka gospodarczo i administracyjnie była bardziej związana z pobliskim Gołębiewem, Taszą i Wielkim Kackiem, niż z pozostałą częścią Wysoki. W związku z tym tereny leśniczówki zostały wykluczone z przyłączenia do Gdańska a zamiast tego zostały przyłączone do gdyńskiej dzielnicy Wielki Kack.

    Obecnie można odnieść wrażenie, że granica miasta w tym miejscu jest sztuczna. Te trzy ulice nie wyróżniają się na tle sąsiedztwa. Są tak samo ciche i urocze jak te kilkadziesiąt metrów na południe. Tylko zamawiając taksówkę do Osowej należy wyraźnie wskazać: ulica Sarnia, Gdynia.