Przejdź do treści

Postoje Taxi w Gdańsku

  Czy postoje taxi są jeszcze potrzebne?

  Taksówkę można wezwać przez telefon lub wsiąść do taksówki na postoju. Według Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku na terenie miasta znajduje się około 130 postojów taxi. Zgodnie z naszą wiedzą jest ich faktycznie około 90 (wliczając postoje prywatne, dzierżawione wyłącznie przez jedną korporację, oraz postoje nieformalne – miejsca, w których taksówki oczekują na klientów, mimo braku znaków D19 i D20 postój taxi).

  Zdania na temat postojów są podzielone. Część mieszkańców chciałaby ich likwidacji i przeznaczenia tych miejsc na parkingi. Inni uważają, że postoje taxi są potrzebne, ponieważ nadal korzystają z nich zarówno taksówkarze, jak i mieszkańcy – zwłaszcza osoby starsze, przyzwyczajone do korzystania z taksówek w ten sposób. Naszym zdaniem część postojów faktycznie nie spełnia już całkowicie swojego zadania. Wyznaczone są w miejscach oddalonych od zabudowań (np. postój taxi na ul. Witosa na Chełmie), ukryte w bocznych uliczkach (np. postój taxi na ul. Matki Polki we Wrzeszczu) lub umiejscowione w miejscach, w których właściwie nie ma przepływu osób (np. postój taxi na ul. Słowackiego 200 nieopodal lotniska). Z rzadka korzystają z nich taksówkarze oczekujący na zamówienie z okolicy z centrali, jednak na codzień najczęściej są one puste.

  Z drugiej strony w Gdańsku jest wiele miejsc, w którym postój taxi jest potrzebny, a Zarząd Dróg i Zieleni go nie wyznaczył. Bardzo często taksówki oczekują na klientów na placu za przystankiem autobusowym przy ul. Kartuskiej 358 na Jasieniu i bardzo często klienci szukają tam taksówek, jednak formalnie postój nie został tam wyznaczony. Postojów taxi brakuje również przy przystankach PKM. Uważamy, że z uwagi na dużą ilość zamówień, konieczne jest wyznaczenie postojów przynajmniej przy przystankach PKM Jasień, Kiełpinek i Osowa. Na Jasieniu wszyscy pasażerowie oczekują na taksówkę na przystanku autobusowym. Aby ich stamtąd odebrać taksówkarze zmuszeni są złamać przepisy, ponieważ przystanek znajduje się za znakiem B1 – zakaz ruchu – z wyłączeniem autobusów. W wymienionych wyżej miejscach konieczne jest wyznaczenie miejsca na 2-3 taksówki. Także w dzielnicy Śródmieście (Główne Miasto, Stare Miasto, Wyspa Spichrzów) taksówki na klientów a klienci na taksówki bardzo często oczekują w miejscach, w których formalnie postoju nie ma. Problemem zatem nie jest ilość postojów, a miejsca, w którym są one wyznaczone.

  O tym, czy postoje są potrzebne decydują przede wszystkim pasażerowie. Warto pamiętać, że taksówkę zawsze można wziąć z postoju i nie trzeba wzywać innej przez aplikację lub telefon.

  Część z pasażerów uważa, że zamawiając taxi aplikację lub telefon zapłaci mniej. To nie do końca jest prawda.

  Czy warto się obawiać taksówek z postoju?

  Na postojach na klientów czekają taksówki korporacyjne i niezrzeszone w korporacjach. Wsiadając do taksówki korporacyjnej możemy liczyć na taką samą cenę, jak przy zamówieniu telefonicznym. Zajmując miejsce w taksówce niezrzeszonej należy pamiętać, że w wielu miastach obowiązują stawki maksymalne, często zbliżone do tych, po jakich jeżdżą taksówki korporacyjne. Jeśli mimo to żywimy obawy, warto zapytać taksówkarza o wycenę kursu. Żaden taksówkarz nigdy się nie obrazi o takie pytanie.

  Jeśli zaś mimo wszystko wolicie zamówić taksówkę przez telefon, serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

  Hanza Taxi zamówicie przez telefon pod numerem 58 535 05 05.